Postajem gluplji
Proces programiranja mi je obično izgledao ovako - radim, a kad zapnem, čitam dokumentaciju, tražim po netu rješenja i modificiram. Do AI-a.
Sada, sve što trebam napraviti je precizno upisati AI-u što želim da obavi. U realnom vremenu gledam kako modificira fileove. Ono što bih radio satima ili danima, gotovo je za par minuta. Pravo čudo!
Pretvorio sam se u "vibe kodera" - osobu koja više piše prompt nego kôd.
Napredak je gotovo instantan, i u početku je bilo zabavno. Ali kako su mjeseci odmicali, počeo sam se pitati programiram li uopće.
Kako je kôd napredovao tako sam se ja osjećao sve lošije. Mučilo me što programiranje više nije bilo zabavno. Osjećao sam da pomalo zaglupljujem od komocije.
Više ne čitam dokumentaciju, ne tražim bugove satima, ne ostajem s problemom danima. Falio mi je osjećaj uspjeha kad sam pronašao rješenje. Taj osjećaj vrijedi muke.
Znam da AI ne ide nigdje, taj duh je izašao iz boce. Zato sam odlučio promijeniti način rada i razmišljanja - ja programiram, a AI ispravlja. Ne obrnuto.
Kako mi ide? Borba je svakodnevna. Trudim se pronaći ravnotežu.
Tako je lako ukucati prompt, a tako teško razmišljati.
Ne samo u programiranju.
